Yıl: 2012 Cilt: 13 Sayı: 1 Sayfa Aralığı: 14 - 20 Metin Dili: Türkçe İndeks Tarihi: 29-07-2022

Orman işletmelerinde iktisadilik düzeyinin TOPSIS yöntemi ile analizi

Öz:
Türkiye’de ormancılık etkinliklerinin gerçekleştirilmesinde temel birimler, devlet orman işletmeleridir. Orman işletmelerinde iktisadilik önemli bir ilkedir. Bu çalışmanın amacı; Türkiye’nin Batı Akdeniz Bölgesi’nde yer alan ve Isparta ve Antalya orman bölge müdürlüklerine bağlı olarak faaliyet gösteren on dokuz devlet orman işletmesinin 2006–2010 yıllarını kapsayan beş yıllık dönemdeki iktisadiliğini analiz etmektir. Çalışmada TOPSIS (İdeal çözüme yakınlık yoluyla tercihlerin sıralanması) yöntemi kullanılmış ve toplam altı değerlendirme ölçütüne göre iktisadilik analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre iktisadilik açısından en başarılı işletmeler, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü’nde Serik, Taşağıl ve Kumluca, Isparta Orman Bölge Müdürlüğü’nde ise Bucak ve Sütçüler orman işletmeleridir. Bunun yanında bölge müdürlüğü merkezlerinde yer alan Antalya ve Isparta orman işletmeleri ile Elmalı orman işletmesi iktisadilik açısından en geride olan işletmelerdir.
Anahtar Kelime: işletmeler orman işletmeciliği orman ekonomisi ekonomik analizler

Konular: Çevre Bilimleri Orman Mühendisliği Kuş Bilimi

Analysis of economic efficiency at forest enterprises with TOPSIS method

Öz:
The main units that realize the forestry activities in Turkey are the state forest enterprises. Economic efficiency at forest enterprises is an important principle. The aim of this study is to analyze for economic efficiency between the years 2006 and 2010 at the nineteen state forest enterprises bound to Antalya and Isparta regional forest directorates located at the Western Mediterranean Region in Turkey. TOPSIS (Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solutions) method was used in the study. Six evaluation criteria were based on analysis of economic efficiency. According to results of the study; the most successful enterprises in terms of economic efficiency are Serik, Taşağıl and Kumluca in Antalya Regional Forest Directorate and Bucak and Sütçüler in Isparta Regional Forest Directorate. In addition the most unsuccessful enterprises are Antalya, Isparta and Elmalı forest enterprises in terms of economic efficiency.
Anahtar Kelime: forest economics economic analysis enterprises forest administration

Konular: Çevre Bilimleri Orman Mühendisliği Kuş Bilimi
Belge Türü: Makale Makale Türü: Araştırma Makalesi Erişim Türü: Erişime Açık
APA Korkmaz M (2012). Orman işletmelerinde iktisadilik düzeyinin TOPSIS yöntemi ile analizi. , 14 - 20.
Chicago Korkmaz Mehmet Orman işletmelerinde iktisadilik düzeyinin TOPSIS yöntemi ile analizi. (2012): 14 - 20.
MLA Korkmaz Mehmet Orman işletmelerinde iktisadilik düzeyinin TOPSIS yöntemi ile analizi. , 2012, ss.14 - 20.
AMA Korkmaz M Orman işletmelerinde iktisadilik düzeyinin TOPSIS yöntemi ile analizi. . 2012; 14 - 20.
Vancouver Korkmaz M Orman işletmelerinde iktisadilik düzeyinin TOPSIS yöntemi ile analizi. . 2012; 14 - 20.
IEEE Korkmaz M "Orman işletmelerinde iktisadilik düzeyinin TOPSIS yöntemi ile analizi." , ss.14 - 20, 2012.
ISNAD Korkmaz, Mehmet. "Orman işletmelerinde iktisadilik düzeyinin TOPSIS yöntemi ile analizi". (2012), 14-20.
APA Korkmaz M (2012). Orman işletmelerinde iktisadilik düzeyinin TOPSIS yöntemi ile analizi. Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi Dergisi Seri: A, 13(1), 14 - 20.
Chicago Korkmaz Mehmet Orman işletmelerinde iktisadilik düzeyinin TOPSIS yöntemi ile analizi. Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi Dergisi Seri: A 13, no.1 (2012): 14 - 20.
MLA Korkmaz Mehmet Orman işletmelerinde iktisadilik düzeyinin TOPSIS yöntemi ile analizi. Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi Dergisi Seri: A, vol.13, no.1, 2012, ss.14 - 20.
AMA Korkmaz M Orman işletmelerinde iktisadilik düzeyinin TOPSIS yöntemi ile analizi. Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi Dergisi Seri: A. 2012; 13(1): 14 - 20.
Vancouver Korkmaz M Orman işletmelerinde iktisadilik düzeyinin TOPSIS yöntemi ile analizi. Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi Dergisi Seri: A. 2012; 13(1): 14 - 20.
IEEE Korkmaz M "Orman işletmelerinde iktisadilik düzeyinin TOPSIS yöntemi ile analizi." Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi Dergisi Seri: A, 13, ss.14 - 20, 2012.
ISNAD Korkmaz, Mehmet. "Orman işletmelerinde iktisadilik düzeyinin TOPSIS yöntemi ile analizi". Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi Dergisi Seri: A 13/1 (2012), 14-20.