Yıl: 2015 Cilt: 13 Sayı: 2 Sayfa Aralığı: 100 - 102 Metin Dili: Türkçe

İzotretinoin kullanımının indüklediği eritema İzotretinoin kullanımının indüklediği eritema multiforme benzeri ilaç reaksiyonu: Bir olgu sunumu multiforme benzeri ilaç reaksiyonu: Bir olgu sunumu

Öz:
İzotretinoin, dermatolojide birçok endikasyona yönelik olarak kullanılabilen retinoid türevi bir ilaçtır. On altı yaşında erkek hasta, gövde ve ekstremitelerde, yaygın, atipik targetoid lezyonların eşlik ettiği, makülopapüler lezyonlarla başvurdu. Lezyonlar ortaya çıkmadan 15 gün önce nodülokistik akne vulgaris tanısıyla izotretinoin tedavisi başlanan hastaya, muhtemel diğer nedenler ekarte edilerek "izotretioin kullanımına bağlı eritema multiforme benzeri ilaç reaksiyonu" tanısı konuldu. Literatürde izotretinoin kullanımına sekonder gelişen birçok advers deri reaksiyonu tanımlanmasına rağmen eritema multiforme benzeri ilaç reaksiyonu bildirilmemiştir. Literatürde daha önce benzer bir klinik tablo tanımlanmadığı için olgumuzu sunmayı uygun gördük.
Anahtar Kelime:

Isotretinoin induced erythema multiforme like drug eruption: a case report

Öz:
Isotretinoin is a retinoid derivative drug that used for many indications in dermatology especially for acne and acneiform eruptions. 16 years old boy presented with extend maculopapular rash on trunk and extremities accompanied by atypical targetoid lesions. Isotretinoin treatment was started with a diagnosis of nodulocystic acne vulgaris 15 days before the emergence of the lesions. Others probable causes of lesions were ruled out and patient diagnosed as "isotretinoin induced erythema multiforme like drug eruption" clinically. Although a lot of isotretinoin induced cutaneous adverse reactions identifi ed, erythema multiforme like drug eruption have not reported in literature. We have decided to present our case because there are no any report of similar clinical picture in the literature.
Anahtar Kelime:

Belge Türü: Makale Makale Türü: Olgu Sunumu Erişim Türü: Erişime Açık
  • Ellis CN, Krach KJ. Uses and complications of isotretinoin therapy. J Am Acad Dermatol 2001;45:150.
  • Lammer EJ, Chen DT, Hoar RM, Agnish ND, Benke PJ, Braun JT, et al. Retinoic acid embryopathy. N Engl J Med 1985;313:837-41.
  • Crockett SD, Porter CQ, Martin CF, Sandler RS, Kappelman PD. Isotretinoin use and the risk of infl ammatory bowel disease: A case- control study. Am J Gastroenterol 2010;105:1986-93.
  • Zane LT, Leyden WA, Marqueling AL, Manos MM. A population- based analysis of laboratory abnormalities during isotretinoin therapy for acne vulgaris. Arch Dermatol 2006;142:1016.
  • Wysowski DK, Pitts M, Beitz J. An analysis of reports of depression and suicide in patients treated with isotretinoin. J Am Acad Dermatol 2001;45:515.
  • Barzilai A, David M, Trau H, Hodak E. Seborrheic dermatitis-like eruption in patients taking isotretinoin therapy for acne: retrospective study of five patients. Am J Clin Dermatol 2008;9:255-61.
  • Scott AD, Robinson A, Fuller LC. A linear lichenoid eruption following isotretinoin therapy. Clin Exp Dermatol 2014;39:405-6.
  • da Cunha Filho RR, de Almeida HL Jr, Lorencette NA, Fillus Netto J. Acute generalized exanthematous pustulosis induced by isotretinoin. Int J Dermatol 2010;49:1077-9.
  • Tognetti L, Giorgini S, Lotti T. Erythema multiforme-like eruption from a slimming drug preparation cutaneous adverse drug reaction. Indian Dermatol Online J 2011;2:78-81.
  • Gerber PA, Bölke E, Buhren BA, Bruch-Gerharz D, Fenk R, Reifenberger J, et al. Bortezomib induces erythema multiforme-like cutaneous adverse eff ects: report of two cases. Wien Klin Wochenschr 2009;121:723-4.
  • Ozyurt S, Muderrisoglu F, Ermete M, Afsar F. Cannabis-induced erythema multiforme-like recurrent drug eruption. Int J Dermatol 2014;53:22-3.
APA ELMAS Ö, KIZILYEL O, METİN M, BİLEN H, ATASOY M, AKTAŞ A (2015). İzotretinoin kullanımının indüklediği eritema İzotretinoin kullanımının indüklediği eritema multiforme benzeri ilaç reaksiyonu: Bir olgu sunumu multiforme benzeri ilaç reaksiyonu: Bir olgu sunumu. , 100 - 102.
Chicago ELMAS ÖMER FARUK,KIZILYEL Okan,METİN Mahmut Sami,BİLEN HANDAN,ATASOY Mustafa,AKTAŞ Akın İzotretinoin kullanımının indüklediği eritema İzotretinoin kullanımının indüklediği eritema multiforme benzeri ilaç reaksiyonu: Bir olgu sunumu multiforme benzeri ilaç reaksiyonu: Bir olgu sunumu. (2015): 100 - 102.
MLA ELMAS ÖMER FARUK,KIZILYEL Okan,METİN Mahmut Sami,BİLEN HANDAN,ATASOY Mustafa,AKTAŞ Akın İzotretinoin kullanımının indüklediği eritema İzotretinoin kullanımının indüklediği eritema multiforme benzeri ilaç reaksiyonu: Bir olgu sunumu multiforme benzeri ilaç reaksiyonu: Bir olgu sunumu. , 2015, ss.100 - 102.
AMA ELMAS Ö,KIZILYEL O,METİN M,BİLEN H,ATASOY M,AKTAŞ A İzotretinoin kullanımının indüklediği eritema İzotretinoin kullanımının indüklediği eritema multiforme benzeri ilaç reaksiyonu: Bir olgu sunumu multiforme benzeri ilaç reaksiyonu: Bir olgu sunumu. . 2015; 100 - 102.
Vancouver ELMAS Ö,KIZILYEL O,METİN M,BİLEN H,ATASOY M,AKTAŞ A İzotretinoin kullanımının indüklediği eritema İzotretinoin kullanımının indüklediği eritema multiforme benzeri ilaç reaksiyonu: Bir olgu sunumu multiforme benzeri ilaç reaksiyonu: Bir olgu sunumu. . 2015; 100 - 102.
IEEE ELMAS Ö,KIZILYEL O,METİN M,BİLEN H,ATASOY M,AKTAŞ A "İzotretinoin kullanımının indüklediği eritema İzotretinoin kullanımının indüklediği eritema multiforme benzeri ilaç reaksiyonu: Bir olgu sunumu multiforme benzeri ilaç reaksiyonu: Bir olgu sunumu." , ss.100 - 102, 2015.
ISNAD ELMAS, ÖMER FARUK vd. "İzotretinoin kullanımının indüklediği eritema İzotretinoin kullanımının indüklediği eritema multiforme benzeri ilaç reaksiyonu: Bir olgu sunumu multiforme benzeri ilaç reaksiyonu: Bir olgu sunumu". (2015), 100-102.
APA ELMAS Ö, KIZILYEL O, METİN M, BİLEN H, ATASOY M, AKTAŞ A (2015). İzotretinoin kullanımının indüklediği eritema İzotretinoin kullanımının indüklediği eritema multiforme benzeri ilaç reaksiyonu: Bir olgu sunumu multiforme benzeri ilaç reaksiyonu: Bir olgu sunumu. Astım Allerji İmmünoloji, 13(2), 100 - 102.
Chicago ELMAS ÖMER FARUK,KIZILYEL Okan,METİN Mahmut Sami,BİLEN HANDAN,ATASOY Mustafa,AKTAŞ Akın İzotretinoin kullanımının indüklediği eritema İzotretinoin kullanımının indüklediği eritema multiforme benzeri ilaç reaksiyonu: Bir olgu sunumu multiforme benzeri ilaç reaksiyonu: Bir olgu sunumu. Astım Allerji İmmünoloji 13, no.2 (2015): 100 - 102.
MLA ELMAS ÖMER FARUK,KIZILYEL Okan,METİN Mahmut Sami,BİLEN HANDAN,ATASOY Mustafa,AKTAŞ Akın İzotretinoin kullanımının indüklediği eritema İzotretinoin kullanımının indüklediği eritema multiforme benzeri ilaç reaksiyonu: Bir olgu sunumu multiforme benzeri ilaç reaksiyonu: Bir olgu sunumu. Astım Allerji İmmünoloji, vol.13, no.2, 2015, ss.100 - 102.
AMA ELMAS Ö,KIZILYEL O,METİN M,BİLEN H,ATASOY M,AKTAŞ A İzotretinoin kullanımının indüklediği eritema İzotretinoin kullanımının indüklediği eritema multiforme benzeri ilaç reaksiyonu: Bir olgu sunumu multiforme benzeri ilaç reaksiyonu: Bir olgu sunumu. Astım Allerji İmmünoloji. 2015; 13(2): 100 - 102.
Vancouver ELMAS Ö,KIZILYEL O,METİN M,BİLEN H,ATASOY M,AKTAŞ A İzotretinoin kullanımının indüklediği eritema İzotretinoin kullanımının indüklediği eritema multiforme benzeri ilaç reaksiyonu: Bir olgu sunumu multiforme benzeri ilaç reaksiyonu: Bir olgu sunumu. Astım Allerji İmmünoloji. 2015; 13(2): 100 - 102.
IEEE ELMAS Ö,KIZILYEL O,METİN M,BİLEN H,ATASOY M,AKTAŞ A "İzotretinoin kullanımının indüklediği eritema İzotretinoin kullanımının indüklediği eritema multiforme benzeri ilaç reaksiyonu: Bir olgu sunumu multiforme benzeri ilaç reaksiyonu: Bir olgu sunumu." Astım Allerji İmmünoloji, 13, ss.100 - 102, 2015.
ISNAD ELMAS, ÖMER FARUK vd. "İzotretinoin kullanımının indüklediği eritema İzotretinoin kullanımının indüklediği eritema multiforme benzeri ilaç reaksiyonu: Bir olgu sunumu multiforme benzeri ilaç reaksiyonu: Bir olgu sunumu". Astım Allerji İmmünoloji 13/2 (2015), 100-102.