Yıl: 2015 Cilt: 23 Sayı: Sayfa Aralığı: 183 - 186 Metin Dili: Türkçe

Akut PosteriorMultifokal PlakoidPigment Epitelyopatili Bir Olguda OptikKoherens TomografiBulgular

Öz:
Akut posterior multifokal plakoid pigment epitelyopati (APM-PPE) sağlıklı genç yetişkinleri etkileyen, retina pigment epiteli ve koroid seviyesinde akut başlangıçlı çok sayıda soluk sarı-be-yaz renkli plak benzeri lezyonlarla karakterize nadir bir hasta-lık olarak tanımlanmıştır. Günümüzde spektral domain optik koherens tomografi (SD-OKT) gelişmiş çözünürlükle benzersiz görüntüler sağlamakta ve retina katmanlarının ayrıntılı değer-lendirmektedir. Bu çalışmada APMPPE tanısı olan bir olgunun SD-OKT bulguları sunulmuştur
Anahtar Kelime:

Optical Coherence Tomography Findings in a Case with AcutePosterior Multifocal PlacoidPigment Epithelıopathy

Öz:
Acute posterior multifocal placoid pigment epitheliopathy (APM-PPE) has been described as an uncommon disorder that affects healthy young adults and characterized by acute onset of mul-tiple pale yellow-white placoid lesions at the level of retina pig-ment epithelium and choroid. Currently spectral domain optical coherence tomography (SD-OCT) enables unprecedented images with improved resolution and mapping of individual retinal la-yers. In this study, SD-OCT findings of a patient with APMPPE are presented.
Anahtar Kelime:

Belge Türü: Makale Makale Türü: Olgu Sunumu Erişim Türü: Bibliyografik
APA NURÖZLER B, ŞENGÜN A, SOYUGELEN DEMİROK G, ÖZTÜRK S, TURAÇLI M (2015). Akut PosteriorMultifokal PlakoidPigment Epitelyopatili Bir Olguda OptikKoherens TomografiBulgular. Retina-Vitreus, 23(), 183 - 186.
Chicago NURÖZLER Burcu,ŞENGÜN Ahmet,SOYUGELEN DEMİROK Gülizar,ÖZTÜRK Sertaç,TURAÇLI Mustafa Erol Akut PosteriorMultifokal PlakoidPigment Epitelyopatili Bir Olguda OptikKoherens TomografiBulgular. Retina-Vitreus 23, no. (2015): 183 - 186.
MLA NURÖZLER Burcu,ŞENGÜN Ahmet,SOYUGELEN DEMİROK Gülizar,ÖZTÜRK Sertaç,TURAÇLI Mustafa Erol Akut PosteriorMultifokal PlakoidPigment Epitelyopatili Bir Olguda OptikKoherens TomografiBulgular. Retina-Vitreus, vol.23, no., 2015, ss.183 - 186.
AMA NURÖZLER B,ŞENGÜN A,SOYUGELEN DEMİROK G,ÖZTÜRK S,TURAÇLI M Akut PosteriorMultifokal PlakoidPigment Epitelyopatili Bir Olguda OptikKoherens TomografiBulgular. Retina-Vitreus. 2015; 23(): 183 - 186.
Vancouver NURÖZLER B,ŞENGÜN A,SOYUGELEN DEMİROK G,ÖZTÜRK S,TURAÇLI M Akut PosteriorMultifokal PlakoidPigment Epitelyopatili Bir Olguda OptikKoherens TomografiBulgular. Retina-Vitreus. 2015; 23(): 183 - 186.
IEEE NURÖZLER B,ŞENGÜN A,SOYUGELEN DEMİROK G,ÖZTÜRK S,TURAÇLI M "Akut PosteriorMultifokal PlakoidPigment Epitelyopatili Bir Olguda OptikKoherens TomografiBulgular." Retina-Vitreus, 23, ss.183 - 186, 2015.
ISNAD NURÖZLER, Burcu vd. "Akut PosteriorMultifokal PlakoidPigment Epitelyopatili Bir Olguda OptikKoherens TomografiBulgular". Retina-Vitreus 23/ (2015), 183-186.