Orta Büyüklükte Bir Dokuma İşletmesinde İstatistiksel Proses Kontrol Sistemi: I. Kumaş Hatalarının Kontrolü

Yıl: 2010 Cilt: 16 Sayı: 3 Sayfa Aralığı: 291 - 301 Metin Dili: Türkçe İndeks Tarihi: 29-07-2022

Orta Büyüklükte Bir Dokuma İşletmesinde İstatistiksel Proses Kontrol Sistemi: I. Kumaş Hatalarının Kontrolü

Öz:
Orta ölçekli bir dokuma işletmesinde istatistiksel proses kontrol teknikleri kullanılarak kontrol sistemi kurma çalışmaları yapılmış ve bu kontrol sisteminin diğer dokuma işletmeleri için de örnek oluşturabileceği düşünülmüştür. Belirli bir örnekleme planına bağlı olarak üretim parametrelerinin belirlenebilmesi ve bunların kontrolünün sağlanabilmesi için sondaj kontrolleri ile dokuma işlemi sırasında oluşan duruşlar nedenleri ile birlikte incelenmiş ve üretimi devam eden kumaş üzerindeki hatalar tespit edilmiştir. Bu çalışmalar için üç farklı kord ve bir poplin dokuma kumaşın üretimi izlenmiştir. Yapılan duruş analizleri iplik, dokuma hazırlık, dokuma proseslerindeki mevcut problemler konusunda bilgi vermekte ve özellikle iplik kalite özelliklerine, dokuma makinesi ayarlarına ve dokuma hazırlık işlemlerine işaret etmektedir. Dokuma kumaş kalitesi ile ilgili yapılan değerlendirmeler incelenen tüm kumaş tiplerinde iplikten gelen hata oranının, dokuma hazırlık/dokuma prosesinden kaynaklanan hata oranından çok daha yüksek olduğunu göstermiştir.
Anahtar Kelime:

A Statistical Quality Control System in a Medium-Scale Weaving Mill: I. Control of Fabric Defects

Öz:
Establishing a control system in a medium-scale weaving mill by using statistical process control techniques was worked on and considered that the control system also would be a model for weaving mills. To determine production parameters and control them according to a definite sampling plan, the loom stoppages were investigated with their reasons and the defects on the fabric were detected during running of looms in process inspection. Therefore three different kinds of cord and a poplin fabric were observed. Analysis of loom-stoppages gives information about problems which are present in yarns, weaving preparation, weaving processes, and particularly indicates yarn quality, weaving machine adjustments and weaving preparation processes. In conclusion of woven fabric quality evaluations it was determined that the rate of defects originated from yarn is rather higher than that of defects originated from weaving preparation/weaving process
Anahtar Kelime:

Belge Türü: Makale Makale Türü: Araştırma Makalesi Erişim Türü: Erişime Açık
0
0
0
 • A.S.T.M. 1988. Committee on Standarts. Standart Teminology Relating To Fabric Defects, D3990. Philadelphia.
 • Aft, L.S. 1988. Quality Improvement Using Statistical Process Control. Orlonda:Harcount Brace Javanovich Inc. Asaka, T. and Ozeki, K. 1996. Handbook of Quality Tools. Portland: Productivity Press.
 • British Standarts Institution. 1983. Numerical Designation of Fabric Faults by Visual Inspection, BS 6395. London. DETKİB, 2001. Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği. 01 Ocak-30 Kasım 2001 yılı değerlendirme raporu. Denizli.
 • DETKİB, 2010. Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği. Şubat 2010 Yılı Değerlendirme Raporu. Denizli.
 • Egbers, G., Azarschab, M., Murrweib, H., Weinsdörfer, H. and Wolfrom, J. 1985. Dokuma Verimini Geliştirebilmek İçin Alınan Önlemler. Sagem, s. 14-24.
 • Gray Fabric Defects.http://www.protokolglobal.com/ gpage1.html.
 • Kısaoğlu, Ö. 2002. “Orta Büyüklükte Bir Dokuma İşletmesinde İstatistiksel Kalite Kontrol Sisteminin Kurulması”, Yüksek Lisans Tezi, Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü. İzmir.
 • Özek, Z. 1995. Tekstilde Kalite Kontrol Semineri, Dokuma Kumaşlarda Hata ve Kalite Kontrol Yöntemleri. Bursa: Sagem.
 • Powderly, D. 1987. Fabric Inspection & Grading. Columbia: Bobbin International Inc.
 • TMO, 2009. Tekstil Mühendisleri Odası. Dokuma Kumaş Hataları.
 • Uğur, N. 1995. İstatistik Süreç Kontrol. (II. Baskı). Ankara: Kosgeb Eğitim Merkezi, Yayın No: 24.
 • Weissenberger, W. 1996. VII. Uluslararası İzmir Tekstil ve Hazır Giyim Sempozyumu. Kalitenin Yüksek Verimli Dokumahanelerde Hayati Önemi. İzmir.
APA DÜLGEROĞLU KISAOĞLU Ö (2010). Orta Büyüklükte Bir Dokuma İşletmesinde İstatistiksel Proses Kontrol Sistemi: I. Kumaş Hatalarının Kontrolü. , 291 - 301.
Chicago DÜLGEROĞLU KISAOĞLU Özlem Orta Büyüklükte Bir Dokuma İşletmesinde İstatistiksel Proses Kontrol Sistemi: I. Kumaş Hatalarının Kontrolü. (2010): 291 - 301.
MLA DÜLGEROĞLU KISAOĞLU Özlem Orta Büyüklükte Bir Dokuma İşletmesinde İstatistiksel Proses Kontrol Sistemi: I. Kumaş Hatalarının Kontrolü. , 2010, ss.291 - 301.
AMA DÜLGEROĞLU KISAOĞLU Ö Orta Büyüklükte Bir Dokuma İşletmesinde İstatistiksel Proses Kontrol Sistemi: I. Kumaş Hatalarının Kontrolü. . 2010; 291 - 301.
Vancouver DÜLGEROĞLU KISAOĞLU Ö Orta Büyüklükte Bir Dokuma İşletmesinde İstatistiksel Proses Kontrol Sistemi: I. Kumaş Hatalarının Kontrolü. . 2010; 291 - 301.
IEEE DÜLGEROĞLU KISAOĞLU Ö "Orta Büyüklükte Bir Dokuma İşletmesinde İstatistiksel Proses Kontrol Sistemi: I. Kumaş Hatalarının Kontrolü." , ss.291 - 301, 2010.
ISNAD DÜLGEROĞLU KISAOĞLU, Özlem. "Orta Büyüklükte Bir Dokuma İşletmesinde İstatistiksel Proses Kontrol Sistemi: I. Kumaş Hatalarının Kontrolü". (2010), 291-301.
APA DÜLGEROĞLU KISAOĞLU Ö (2010). Orta Büyüklükte Bir Dokuma İşletmesinde İstatistiksel Proses Kontrol Sistemi: I. Kumaş Hatalarının Kontrolü. Mühendislik Bilimleri Dergisi, 16(3), 291 - 301.
Chicago DÜLGEROĞLU KISAOĞLU Özlem Orta Büyüklükte Bir Dokuma İşletmesinde İstatistiksel Proses Kontrol Sistemi: I. Kumaş Hatalarının Kontrolü. Mühendislik Bilimleri Dergisi 16, no.3 (2010): 291 - 301.
MLA DÜLGEROĞLU KISAOĞLU Özlem Orta Büyüklükte Bir Dokuma İşletmesinde İstatistiksel Proses Kontrol Sistemi: I. Kumaş Hatalarının Kontrolü. Mühendislik Bilimleri Dergisi, vol.16, no.3, 2010, ss.291 - 301.
AMA DÜLGEROĞLU KISAOĞLU Ö Orta Büyüklükte Bir Dokuma İşletmesinde İstatistiksel Proses Kontrol Sistemi: I. Kumaş Hatalarının Kontrolü. Mühendislik Bilimleri Dergisi. 2010; 16(3): 291 - 301.
Vancouver DÜLGEROĞLU KISAOĞLU Ö Orta Büyüklükte Bir Dokuma İşletmesinde İstatistiksel Proses Kontrol Sistemi: I. Kumaş Hatalarının Kontrolü. Mühendislik Bilimleri Dergisi. 2010; 16(3): 291 - 301.
IEEE DÜLGEROĞLU KISAOĞLU Ö "Orta Büyüklükte Bir Dokuma İşletmesinde İstatistiksel Proses Kontrol Sistemi: I. Kumaş Hatalarının Kontrolü." Mühendislik Bilimleri Dergisi, 16, ss.291 - 301, 2010.
ISNAD DÜLGEROĞLU KISAOĞLU, Özlem. "Orta Büyüklükte Bir Dokuma İşletmesinde İstatistiksel Proses Kontrol Sistemi: I. Kumaş Hatalarının Kontrolü". Mühendislik Bilimleri Dergisi 16/3 (2010), 291-301.