Yıl: 1999 Cilt: 14 Sayı: 2 Sayfa Aralığı: 65 - 77 Metin Dili: Türkçe

Farklı orijinli kişniş ( Coriandrum sativum L.) ve rezene ( Foeniculum vulgare Mill.) bitkilerinin önemli tarımsal özellikleri üzerine bir araştırma

Öz:
Bu çalışma, Samsun şartlarında, 1996 ve 1997 yıllarında yürütülmüştür. Çalışmada, Erzurum (büyük ve küçük), Burdur, Tokat, Hatay, Uşak, Çarşamba ve Kıbrıs orijinli kişniş meyveleri ile Hatay ve Denizli orijinli rezene meyveleri kullanılmıştır. Orijinler arasında uçucu yağ oranı en yüksek olan Çarşamba orijinli kişnişler (%0.89) ile Hatay orijinli rezeneler (%2.43) olmuştur. En yüksek meyve verimi ise Çarşamba orijinli kişnişler (197.9 kg/da) ile Denizli (52.83 kg/da) orijinli rezenelerden elde edilmiştir. En yüksek uçucu yağ verimi, Çarşamba kişnişinden (1757 02 ml/da) ve Denizli rezenesinden (1221.64 ml/da) sağlanmıştır.
Anahtar Kelime: Burdur Foeniculum vulgare Uşak rezene tarımsal özellikler Hatay Tokat kişniş meyve verimi Erzurum Kıbrıs uçucu bileşikler Çarşamba Denizli

The research of some important agricultural characters of coriander ( Coriandrum sativum L.) and fennel ( foeniculum vulgare Mill.) originis

Öz:
This study was conducted under the conditions of Samsun in 1996 and 1997 years. In this study 8 different corianders originated Erzurum (big and small), Burdur, Tokat, Hatay, Uşak, Çarşamba, Kıbrıs and 2 fennels that originated (Hatay and Denizli) fruits were used. The mean of two years was showed that the rate of volatile oil was obtained from coriander of Çarşamba origin (%0.89) and fennel of Hatay (% 2.43). The highest fruit yield was sbtained from coriander of Çarşamba origin (197.9 kg/da) and fennel of Denizli origin (52.83 kg/da). The highest volatile oil yield was obtained from coriander Çarşamba origin (1757.02 mi/da; and fennel of Denizli origin (1221.64 ml/da).
Anahtar Kelime: Burdur Foeniculum vulgare Tokat Hatay Usak agronomic characteristics Erzurum Carsamba fennel Cyprus volatile compounds coriander fruit yield Denizli

Belge Türü: Makale Makale Türü: Diğer Erişim Türü: Erişime Açık
APA KARACA A, KEVSEROĞLU K (1999). Farklı orijinli kişniş ( Coriandrum sativum L.) ve rezene ( Foeniculum vulgare Mill.) bitkilerinin önemli tarımsal özellikleri üzerine bir araştırma. , 65 - 77.
Chicago KARACA Arzu,KEVSEROĞLU Kudret Farklı orijinli kişniş ( Coriandrum sativum L.) ve rezene ( Foeniculum vulgare Mill.) bitkilerinin önemli tarımsal özellikleri üzerine bir araştırma. (1999): 65 - 77.
MLA KARACA Arzu,KEVSEROĞLU Kudret Farklı orijinli kişniş ( Coriandrum sativum L.) ve rezene ( Foeniculum vulgare Mill.) bitkilerinin önemli tarımsal özellikleri üzerine bir araştırma. , 1999, ss.65 - 77.
AMA KARACA A,KEVSEROĞLU K Farklı orijinli kişniş ( Coriandrum sativum L.) ve rezene ( Foeniculum vulgare Mill.) bitkilerinin önemli tarımsal özellikleri üzerine bir araştırma. . 1999; 65 - 77.
Vancouver KARACA A,KEVSEROĞLU K Farklı orijinli kişniş ( Coriandrum sativum L.) ve rezene ( Foeniculum vulgare Mill.) bitkilerinin önemli tarımsal özellikleri üzerine bir araştırma. . 1999; 65 - 77.
IEEE KARACA A,KEVSEROĞLU K "Farklı orijinli kişniş ( Coriandrum sativum L.) ve rezene ( Foeniculum vulgare Mill.) bitkilerinin önemli tarımsal özellikleri üzerine bir araştırma." , ss.65 - 77, 1999.
ISNAD KARACA, Arzu - KEVSEROĞLU, Kudret. "Farklı orijinli kişniş ( Coriandrum sativum L.) ve rezene ( Foeniculum vulgare Mill.) bitkilerinin önemli tarımsal özellikleri üzerine bir araştırma". (1999), 65-77.
APA KARACA A, KEVSEROĞLU K (1999). Farklı orijinli kişniş ( Coriandrum sativum L.) ve rezene ( Foeniculum vulgare Mill.) bitkilerinin önemli tarımsal özellikleri üzerine bir araştırma. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dergisi (. Anadolu Tarım Bilimleri Dergisi), 14(2), 65 - 77.
Chicago KARACA Arzu,KEVSEROĞLU Kudret Farklı orijinli kişniş ( Coriandrum sativum L.) ve rezene ( Foeniculum vulgare Mill.) bitkilerinin önemli tarımsal özellikleri üzerine bir araştırma. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dergisi (. Anadolu Tarım Bilimleri Dergisi) 14, no.2 (1999): 65 - 77.
MLA KARACA Arzu,KEVSEROĞLU Kudret Farklı orijinli kişniş ( Coriandrum sativum L.) ve rezene ( Foeniculum vulgare Mill.) bitkilerinin önemli tarımsal özellikleri üzerine bir araştırma. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dergisi (. Anadolu Tarım Bilimleri Dergisi), vol.14, no.2, 1999, ss.65 - 77.
AMA KARACA A,KEVSEROĞLU K Farklı orijinli kişniş ( Coriandrum sativum L.) ve rezene ( Foeniculum vulgare Mill.) bitkilerinin önemli tarımsal özellikleri üzerine bir araştırma. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dergisi (. Anadolu Tarım Bilimleri Dergisi). 1999; 14(2): 65 - 77.
Vancouver KARACA A,KEVSEROĞLU K Farklı orijinli kişniş ( Coriandrum sativum L.) ve rezene ( Foeniculum vulgare Mill.) bitkilerinin önemli tarımsal özellikleri üzerine bir araştırma. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dergisi (. Anadolu Tarım Bilimleri Dergisi). 1999; 14(2): 65 - 77.
IEEE KARACA A,KEVSEROĞLU K "Farklı orijinli kişniş ( Coriandrum sativum L.) ve rezene ( Foeniculum vulgare Mill.) bitkilerinin önemli tarımsal özellikleri üzerine bir araştırma." Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dergisi (. Anadolu Tarım Bilimleri Dergisi), 14, ss.65 - 77, 1999.
ISNAD KARACA, Arzu - KEVSEROĞLU, Kudret. "Farklı orijinli kişniş ( Coriandrum sativum L.) ve rezene ( Foeniculum vulgare Mill.) bitkilerinin önemli tarımsal özellikleri üzerine bir araştırma". Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dergisi (. Anadolu Tarım Bilimleri Dergisi) 14/2 (1999), 65-77.