ORMAN, KÖYLÜ VE DEVLET: ORMANDAN FAYDALANMA, KORUMA VE ORMAN SUÇLARI BAĞLAMINDA ORMAN KÖYLÜSÜ VE DEVLET İLİŞKİLERİ

Yıl: 2018 Cilt: 20 Sayı: 4 Sayfa Aralığı: 665 - 690 Metin Dili: Türkçe İndeks Tarihi: 12-12-2020

ORMAN, KÖYLÜ VE DEVLET: ORMANDAN FAYDALANMA, KORUMA VE ORMAN SUÇLARI BAĞLAMINDA ORMAN KÖYLÜSÜ VE DEVLET İLİŞKİLERİ

Öz:
Türkiye’de 22.661 adet orman köyünde 7 milyondan fazla insan yaşamaktadır. Buköylerle ilgili en temel mesele söz konusu orman köylerinin büyük bir bölümününTürkiye’nin en yoksul gelir dilimi arasında yer almasıdır. Zengin bir bitki örtüsü ile çevriliolmaları nedeniyle dışarıdan bakıldığında oldukça cazip görünen bu köyler, ormanın gerektarım alanları gerekse de hayvancılığın temeli olan meralar anlamında oluşturduğukısıtlılıklar nedeniyle, geçim kaynakları bakımından dezavantajlı bir durumdadır. Ormanköylerini konu alan bir araştırma üzerinde şekillenen bu makalede, ormanın köylü ve devletarasında nasıl paylaşıldığı ya da nasıl bir egemenlik alanı olarak görüldüğü konusunaodaklanılmıştır. Makalede devlet köylü ilişkileri; ormanların mülkiyeti, korunması veormanlardan faydalanma bağlamında önce tarihi perspektifte ve yasal bir çerçevede,ardından da yakın zamanda yapılan antropolojik bir alan çalışmasının bulgularıbağlamında ele alınmıştır.
Anahtar Kelime:

FOREST, VILLAGERS AND STATE: THE RELATIONSHIP BETWEEN THE STATE AND FOREST VILLAGERS IN THE CONTEXT OF FOREST UTILIZATION, PROTECTION AND FOREST CRIMES

Öz:
According to data from 2016, more than 7 million people are living in 22 661 forest villages in Turkey. The main issue related to this villages is that most of these villages are among the poorest in Turkey. Surrounded by a rich vegetation and seems attractive from the outsider’s point of view, these villages are disadvantaged in terms of their livelihoods due to the constraints of the forests, both in terms of agriculture and native ranges which is the basis of animal husbandry. This article is based on a research on the state of forest villages in Turkey, and focuses on how the forest is shared between peasants and the state or it is perceived as a domain of sovereignty. In the article the state - forest villagers relations were discussed under the context of utilization, protection and ownership of the forests firstly in the historical perspective and in a legal framework, then in the context of the findings of a very recent anthropological field study.
Anahtar Kelime:

Belge Türü: Makale Makale Türü: Araştırma Makalesi Erişim Türü: Erişime Açık
0
0
0
APA YILMAZ A (2018). ORMAN, KÖYLÜ VE DEVLET: ORMANDAN FAYDALANMA, KORUMA VE ORMAN SUÇLARI BAĞLAMINDA ORMAN KÖYLÜSÜ VE DEVLET İLİŞKİLERİ. , 665 - 690.
Chicago YILMAZ Abdurrahman ORMAN, KÖYLÜ VE DEVLET: ORMANDAN FAYDALANMA, KORUMA VE ORMAN SUÇLARI BAĞLAMINDA ORMAN KÖYLÜSÜ VE DEVLET İLİŞKİLERİ. (2018): 665 - 690.
MLA YILMAZ Abdurrahman ORMAN, KÖYLÜ VE DEVLET: ORMANDAN FAYDALANMA, KORUMA VE ORMAN SUÇLARI BAĞLAMINDA ORMAN KÖYLÜSÜ VE DEVLET İLİŞKİLERİ. , 2018, ss.665 - 690.
AMA YILMAZ A ORMAN, KÖYLÜ VE DEVLET: ORMANDAN FAYDALANMA, KORUMA VE ORMAN SUÇLARI BAĞLAMINDA ORMAN KÖYLÜSÜ VE DEVLET İLİŞKİLERİ. . 2018; 665 - 690.
Vancouver YILMAZ A ORMAN, KÖYLÜ VE DEVLET: ORMANDAN FAYDALANMA, KORUMA VE ORMAN SUÇLARI BAĞLAMINDA ORMAN KÖYLÜSÜ VE DEVLET İLİŞKİLERİ. . 2018; 665 - 690.
IEEE YILMAZ A "ORMAN, KÖYLÜ VE DEVLET: ORMANDAN FAYDALANMA, KORUMA VE ORMAN SUÇLARI BAĞLAMINDA ORMAN KÖYLÜSÜ VE DEVLET İLİŞKİLERİ." , ss.665 - 690, 2018.
ISNAD YILMAZ, Abdurrahman. "ORMAN, KÖYLÜ VE DEVLET: ORMANDAN FAYDALANMA, KORUMA VE ORMAN SUÇLARI BAĞLAMINDA ORMAN KÖYLÜSÜ VE DEVLET İLİŞKİLERİ". (2018), 665-690.
APA YILMAZ A (2018). ORMAN, KÖYLÜ VE DEVLET: ORMANDAN FAYDALANMA, KORUMA VE ORMAN SUÇLARI BAĞLAMINDA ORMAN KÖYLÜSÜ VE DEVLET İLİŞKİLERİ. Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, 20(4), 665 - 690.
Chicago YILMAZ Abdurrahman ORMAN, KÖYLÜ VE DEVLET: ORMANDAN FAYDALANMA, KORUMA VE ORMAN SUÇLARI BAĞLAMINDA ORMAN KÖYLÜSÜ VE DEVLET İLİŞKİLERİ. Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi 20, no.4 (2018): 665 - 690.
MLA YILMAZ Abdurrahman ORMAN, KÖYLÜ VE DEVLET: ORMANDAN FAYDALANMA, KORUMA VE ORMAN SUÇLARI BAĞLAMINDA ORMAN KÖYLÜSÜ VE DEVLET İLİŞKİLERİ. Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, vol.20, no.4, 2018, ss.665 - 690.
AMA YILMAZ A ORMAN, KÖYLÜ VE DEVLET: ORMANDAN FAYDALANMA, KORUMA VE ORMAN SUÇLARI BAĞLAMINDA ORMAN KÖYLÜSÜ VE DEVLET İLİŞKİLERİ. Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi. 2018; 20(4): 665 - 690.
Vancouver YILMAZ A ORMAN, KÖYLÜ VE DEVLET: ORMANDAN FAYDALANMA, KORUMA VE ORMAN SUÇLARI BAĞLAMINDA ORMAN KÖYLÜSÜ VE DEVLET İLİŞKİLERİ. Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi. 2018; 20(4): 665 - 690.
IEEE YILMAZ A "ORMAN, KÖYLÜ VE DEVLET: ORMANDAN FAYDALANMA, KORUMA VE ORMAN SUÇLARI BAĞLAMINDA ORMAN KÖYLÜSÜ VE DEVLET İLİŞKİLERİ." Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, 20, ss.665 - 690, 2018.
ISNAD YILMAZ, Abdurrahman. "ORMAN, KÖYLÜ VE DEVLET: ORMANDAN FAYDALANMA, KORUMA VE ORMAN SUÇLARI BAĞLAMINDA ORMAN KÖYLÜSÜ VE DEVLET İLİŞKİLERİ". Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi 20/4 (2018), 665-690.