Yıl: 2005 Cilt: 4 Sayı: 2 Sayfa Aralığı: 88 - 97 Metin Dili: Türkçe

Çocuk ve ergenlerde intihar davranışı

Öz:
Amaç: Çocuk ve ergenlerde intiharın ikinci ya da üçüncü en sık ölüm sebebi olduğu bildirilmektedir. İntihar psikolojik, biyolojik ve sosyal faktörlerle ilişkili kompleks bir fenomendir. Motivasyonların tanımlanması çerçevesinde çocuk ve ergenlerde intihar davranışı tartışılacaktır. Yöntem: Çocuk ve ergen intiharları ile ilgili yapılan araştırma ve gözden geçirme yazıları incelenmiştir. Ayrıca klasik kaynaklardan da faydalanılarak intihar örüntüsü araştırılmıştır. Bulgular: Ergenlerde intihar sonucu ölümlerdeki en önemli yöntemin ateşli silah olduğu bildirilmektedir. Ölümcül olan ve olmayan intihar davranışları cinsiyet, dürtüsel davranışlar, stresör faktörler, madde kötüye kullanımı, depresyon tanısı ve çocuk-aile iletişimindeki olumsuzluklarla sıkı birliktelik göstermektedir. Tartışma: İntihar davranışıyla ilgili gelecekteki araştırmalarda intihar davranışı riskiyle birliktelik gösteren biyolojik, çevresel, yapısal faktörler arasındaki ilişkileri tanımlamaya yönelik yeni araştırma metodları kullanılmalıdır
Anahtar Kelime: Tarih Ergen Epidemiyoloji Çocuk İntihar etme

Belge Türü: Makale Makale Türü: Derleme Erişim Türü: Erişime Açık
APA AKTEPE E, KANDİL S, TOPBAŞ M (2005). Çocuk ve ergenlerde intihar davranışı. TSK Koruyucu Hekimlik Bülteni, 4(2), 88 - 97.
Chicago AKTEPE Evrim,KANDİL Sema,TOPBAŞ Murat Çocuk ve ergenlerde intihar davranışı. TSK Koruyucu Hekimlik Bülteni 4, no.2 (2005): 88 - 97.
MLA AKTEPE Evrim,KANDİL Sema,TOPBAŞ Murat Çocuk ve ergenlerde intihar davranışı. TSK Koruyucu Hekimlik Bülteni, vol.4, no.2, 2005, ss.88 - 97.
AMA AKTEPE E,KANDİL S,TOPBAŞ M Çocuk ve ergenlerde intihar davranışı. TSK Koruyucu Hekimlik Bülteni. 2005; 4(2): 88 - 97.
Vancouver AKTEPE E,KANDİL S,TOPBAŞ M Çocuk ve ergenlerde intihar davranışı. TSK Koruyucu Hekimlik Bülteni. 2005; 4(2): 88 - 97.
IEEE AKTEPE E,KANDİL S,TOPBAŞ M "Çocuk ve ergenlerde intihar davranışı." TSK Koruyucu Hekimlik Bülteni, 4, ss.88 - 97, 2005.