Yıl: 2006 Cilt: 0 Sayı: 91 Sayfa Aralığı: 46 - 55 Metin Dili: Türkçe İndeks Tarihi: 29-07-2022

Pompa tasarımının geliştirilmesinde hesaplamalı akışkanlar dinamiğinin kullanılması

Öz:
Bilgisayar teknolojisindeki hızlı gelişmeler ve sağladığı kolaylıklar, ürün tasarım ve geliştirilmesinde yönelik hazırlanan bilgisayar yazılımların kullanılmasını kaçınılmaz hale getirmiştir. Hesaplamalı akışkanlar dinamiği (Computational Fluid Dynamics-CFD) yazılımları ise özellikle akışkan ve ısı transferi ile ilgili olan ürünlerin analizlerinin yapılmasına ve performansının sınanmasında kullanılmaktadır. Bu programlar kullanılarak, süreklilik, momentum ve enerji denklemleri bilgisayar ortamında sayısal olarak çözülmekte, sıcaklık ve akış ile ilgili verilere ulaşılmakta ve değişik parametrelerin dağılımlarının (örneğin hız, basınç, sıcaklık ve benzeri parametrelerin dağılımlarının) elde edilmesine olanak sağlamaktadır. Bu makalede, pompa tasarımı ve tasarlanan pompanın denetlenmesinde hesaplamalı akışkanlar dinamiğinin kullanılması ele alınmıştır. Pompa tasarımı safhasında, tasarımcıların en çok merak ettiği konu, tasarlanan pompadaki akışın formu ve akış ile ilgili veri (debi, basınç, tork, verim) değerleridir. Bu makalede, pompalardaki akış için geçerli olan süreklilik, momentum, türbülans denklemleri ve sınır koşulları ile ilgili özet bilgiler verilmekte, çözüm yöntemleri ve doğru çözümler elde edilebilmesi için dikkat edilmesi gereken hususlar üzerine durulmaktadır. Çözüm ağının oluşturulması, çözümün elde edilmesi safhasında karşılaşılan zorluklar ve edinilen tecrübeler aktarılmıştır.
Anahtar Kelime:

Belge Türü: Makale Makale Türü: Araştırma Makalesi Erişim Türü: Erişime Açık
0
0
0
  • 1.ERTÖZ A. Ö., "Pompalarda Enerji Verimliliği", Tesisat Dergisi, Kasım 2003
  • 2.STEPANOFF, A.J., "Centrifugal and Axial Flow Pumps", John Wiley & Sons. Inc., 2nd Edition
  • 3.DICMAS, J. L., "Vertical Turbine, Mixed Flow, and Propeller Pumps", McGraw-Hill Book Company,
  • 4.FERZIGER J.H., PERIC M. "Computational Methods for Fluid Dynamics", Springer, 3rd Edition
  • 5.WISLICENUS, G. F., "Fluid Mechanics of Turbomachinery", Dover Publications Inc, 1964.
  • 6.VERSTEEG H. K. MALALASEKERA W., "An Introduction to Computational Fluid Dynamics, Thee Finite Volume Method", Prentice Hall, 1995. "Fluent 6.2 User's Guide", Fluent Inc, Jan 2005.
APA KARAMANOĞLU Y, MOBEDİ M, ERTÖZ A (2006). Pompa tasarımının geliştirilmesinde hesaplamalı akışkanlar dinamiğinin kullanılması. , 46 - 55.
Chicago KARAMANOĞLU Yılmaz,MOBEDİ Moghtada,ERTÖZ A. Özden Pompa tasarımının geliştirilmesinde hesaplamalı akışkanlar dinamiğinin kullanılması. (2006): 46 - 55.
MLA KARAMANOĞLU Yılmaz,MOBEDİ Moghtada,ERTÖZ A. Özden Pompa tasarımının geliştirilmesinde hesaplamalı akışkanlar dinamiğinin kullanılması. , 2006, ss.46 - 55.
AMA KARAMANOĞLU Y,MOBEDİ M,ERTÖZ A Pompa tasarımının geliştirilmesinde hesaplamalı akışkanlar dinamiğinin kullanılması. . 2006; 46 - 55.
Vancouver KARAMANOĞLU Y,MOBEDİ M,ERTÖZ A Pompa tasarımının geliştirilmesinde hesaplamalı akışkanlar dinamiğinin kullanılması. . 2006; 46 - 55.
IEEE KARAMANOĞLU Y,MOBEDİ M,ERTÖZ A "Pompa tasarımının geliştirilmesinde hesaplamalı akışkanlar dinamiğinin kullanılması." , ss.46 - 55, 2006.
ISNAD KARAMANOĞLU, Yılmaz vd. "Pompa tasarımının geliştirilmesinde hesaplamalı akışkanlar dinamiğinin kullanılması". (2006), 46-55.
APA KARAMANOĞLU Y, MOBEDİ M, ERTÖZ A (2006). Pompa tasarımının geliştirilmesinde hesaplamalı akışkanlar dinamiğinin kullanılması. Tesisat Mühendisliği, 0(91), 46 - 55.
Chicago KARAMANOĞLU Yılmaz,MOBEDİ Moghtada,ERTÖZ A. Özden Pompa tasarımının geliştirilmesinde hesaplamalı akışkanlar dinamiğinin kullanılması. Tesisat Mühendisliği 0, no.91 (2006): 46 - 55.
MLA KARAMANOĞLU Yılmaz,MOBEDİ Moghtada,ERTÖZ A. Özden Pompa tasarımının geliştirilmesinde hesaplamalı akışkanlar dinamiğinin kullanılması. Tesisat Mühendisliği, vol.0, no.91, 2006, ss.46 - 55.
AMA KARAMANOĞLU Y,MOBEDİ M,ERTÖZ A Pompa tasarımının geliştirilmesinde hesaplamalı akışkanlar dinamiğinin kullanılması. Tesisat Mühendisliği. 2006; 0(91): 46 - 55.
Vancouver KARAMANOĞLU Y,MOBEDİ M,ERTÖZ A Pompa tasarımının geliştirilmesinde hesaplamalı akışkanlar dinamiğinin kullanılması. Tesisat Mühendisliği. 2006; 0(91): 46 - 55.
IEEE KARAMANOĞLU Y,MOBEDİ M,ERTÖZ A "Pompa tasarımının geliştirilmesinde hesaplamalı akışkanlar dinamiğinin kullanılması." Tesisat Mühendisliği, 0, ss.46 - 55, 2006.
ISNAD KARAMANOĞLU, Yılmaz vd. "Pompa tasarımının geliştirilmesinde hesaplamalı akışkanlar dinamiğinin kullanılması". Tesisat Mühendisliği 91 (2006), 46-55.