Yıl: 1999 Cilt: 7 Sayı: 1 Sayfa Aralığı: 34 - 36 Metin Dili: Türkçe İndeks Tarihi: 29-07-2022

Kronik horlama ve uyku apnesi sendromu olan olguların uyku parametrelerinin karşılaştırılması

Öz:
Bu çalışmada yer alan gündüz uyuklamaları ve konsantrasyon güçlüğü gibi uyku apnesi semptomlarına da sahip olan 48 kronik horlamalı olgudan oluşmaktadır. Polisomnografik incelemede 23 olguda uyku apnesi sendromu tespit edilirken, 25 olguda uyku apnesi sendromu tespit edilmemiş ve horlamalı apnesiz hasta grubu olarak kabul edilmiştir. Elde edilen polisomnografik verilere göre her iki grubun uyku parametreleri karşılaştırılmış, uyku kalitesinin horlamada ve apnede nasıl etkilendiği ortaya konmaya çalışılmıştır. Uyku çalışması sonuçlarına göre şiddetli horlama şikayetleri bulunan hastaların uyku kaliteleri de uyku apnesi olan sendromlu hastalarda olduğu gibi bozulmaktadır. Horlamada, uykuda fragmantasyon oluşturmaktadır. Uyku apnesi sendromu olan hastalar ve şiddetli horlama şikayeti olan hastalardaki gündüz uyuklamaları uykuda sık bölünmeler ile uykunun REM ve 3-4 'üncü dönemlerindeki yetersizlikten kaynaklanmaktadır.
Anahtar Kelime: Uyku Uyku apne, tıkayıcı Uyku bozuklukları Uyku evreleri Horlama Uyku apne sendromları

Konular: Tamamlayıcı ve Entegre Tıp

The comparison of sleep parameters of the patients with obstructive sleep apnea and snoring

Öz:
The subjects of this study composed of the patients who admitted to our institution with the complaint of snoring, daytime sleepiness and concentrations difficulties. All the patients underwent polysomnographic evaluation which resulted 23 of 48 patients had the diagnosis of sleep apnea. The data obtained from the polysomnographic evaluation of the nonapneic snorers and apneic patients were compared in terms of the effect of apnea and snoring on sleep quality. As a consequence of this study, the sleep quality of the patients with severe snoring have been found disturbed as similar to those with sleep apnea. Snoring leads to sleep fragmentation the insufficient 3 rd and 4 th period of sleep induced to daytime sleepiness, sleep fragmentitation and REM of the patients with sleep apnea syndrome and severe snoring.
Anahtar Kelime: Sleep Apnea, Obstructive Sleep Disorders Sleep Stages Snoring Sleep Apnea Syndromes Sleep

Konular: Tamamlayıcı ve Entegre Tıp
Belge Türü: Makale Makale Türü: Diğer Erişim Türü: Erişime Açık
0
0
0
APA GEREK M, AKÇAM T, CEYHUN E, ÖZGEN F, DÜNDAR A (1999). Kronik horlama ve uyku apnesi sendromu olan olguların uyku parametrelerinin karşılaştırılması. , 34 - 36.
Chicago GEREK Mustafa,AKÇAM Timur,CEYHUN Erhan,ÖZGEN Fuat,DÜNDAR Ahmet Kronik horlama ve uyku apnesi sendromu olan olguların uyku parametrelerinin karşılaştırılması. (1999): 34 - 36.
MLA GEREK Mustafa,AKÇAM Timur,CEYHUN Erhan,ÖZGEN Fuat,DÜNDAR Ahmet Kronik horlama ve uyku apnesi sendromu olan olguların uyku parametrelerinin karşılaştırılması. , 1999, ss.34 - 36.
AMA GEREK M,AKÇAM T,CEYHUN E,ÖZGEN F,DÜNDAR A Kronik horlama ve uyku apnesi sendromu olan olguların uyku parametrelerinin karşılaştırılması. . 1999; 34 - 36.
Vancouver GEREK M,AKÇAM T,CEYHUN E,ÖZGEN F,DÜNDAR A Kronik horlama ve uyku apnesi sendromu olan olguların uyku parametrelerinin karşılaştırılması. . 1999; 34 - 36.
IEEE GEREK M,AKÇAM T,CEYHUN E,ÖZGEN F,DÜNDAR A "Kronik horlama ve uyku apnesi sendromu olan olguların uyku parametrelerinin karşılaştırılması." , ss.34 - 36, 1999.
ISNAD GEREK, Mustafa vd. "Kronik horlama ve uyku apnesi sendromu olan olguların uyku parametrelerinin karşılaştırılması". (1999), 34-36.
APA GEREK M, AKÇAM T, CEYHUN E, ÖZGEN F, DÜNDAR A (1999). Kronik horlama ve uyku apnesi sendromu olan olguların uyku parametrelerinin karşılaştırılması. Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi, 7(1), 34 - 36.
Chicago GEREK Mustafa,AKÇAM Timur,CEYHUN Erhan,ÖZGEN Fuat,DÜNDAR Ahmet Kronik horlama ve uyku apnesi sendromu olan olguların uyku parametrelerinin karşılaştırılması. Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi 7, no.1 (1999): 34 - 36.
MLA GEREK Mustafa,AKÇAM Timur,CEYHUN Erhan,ÖZGEN Fuat,DÜNDAR Ahmet Kronik horlama ve uyku apnesi sendromu olan olguların uyku parametrelerinin karşılaştırılması. Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi, vol.7, no.1, 1999, ss.34 - 36.
AMA GEREK M,AKÇAM T,CEYHUN E,ÖZGEN F,DÜNDAR A Kronik horlama ve uyku apnesi sendromu olan olguların uyku parametrelerinin karşılaştırılması. Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi. 1999; 7(1): 34 - 36.
Vancouver GEREK M,AKÇAM T,CEYHUN E,ÖZGEN F,DÜNDAR A Kronik horlama ve uyku apnesi sendromu olan olguların uyku parametrelerinin karşılaştırılması. Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi. 1999; 7(1): 34 - 36.
IEEE GEREK M,AKÇAM T,CEYHUN E,ÖZGEN F,DÜNDAR A "Kronik horlama ve uyku apnesi sendromu olan olguların uyku parametrelerinin karşılaştırılması." Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi, 7, ss.34 - 36, 1999.
ISNAD GEREK, Mustafa vd. "Kronik horlama ve uyku apnesi sendromu olan olguların uyku parametrelerinin karşılaştırılması". Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi 7/1 (1999), 34-36.